Aneb co čekat na jachtě za druh komfortu a diskomfortu.
Během plavby se jachtař pohybuje hlavně na palubě. Když si ale potřebujete odpočinout, uvařit nebo přespat, tak trávíte čas i v podpalubí. Jak to tam vypadá a na co se připravit?
V tuzemsku na přehradách jsou k dispozici lodě menších velikostí, o délce kolem 10m a šířce cca 3m. Taková loď skrývá v podpalubí 2 kajuty, salon s kuchyňkou a manuálně splachovací WC.
Na moři se plavím na o něco větších plachetnicích. Mají délku okolo 14m a šířku 4m. I stojná výška zde bývá příznivější a plula jsem i na lodi, kde se našlo místo kde se mohl postavit dvoumetrový člen posádky. Větší šířka lodi znamená možnost mít na zádi kajuty dvě, jednu podélnou se spaním na palandách a jednu pohodlnou na přídi. Najdete zde totéž co na přehradě, jen toho místa, kajut i toalet je víc. Rozdíl je i v množství osob, které se na takové lodi mohou plavit. Zatímco na sladkých vodách bývá maximálně 6 osob, na moři se dá půjčit loď pro 8 – 11 osob.
Do podpalubí se dostaneme po poměrně příkrých schůdcích a vstoupíme rovnou do salonu. To je takový lodní obývák, kde se dá i spát. Najdeme tu kuchyňský koutek – skromná pracovní plocha, plynový nebo lihový dvouplotýnkový vařič, dřez (na vybavenější lodi s možností teplé vody) a ledničku. Ta je zapuštěná do prostoru vedle dřezu a nebývá příliš objemná. Potraviny na víkend se tam ale vejdou celkem bez potíží a na moři i na vícedenní plavbu.
V salonu se nachází i kapitánský stolek. To je výsostné místo kapitána, kde jsou lodní dokumenty, mapy a ovládání lodních přístrojů včetně spínačů čerpadel, zapnutí lednice nebo centrální zapnutí/vypnutí osvětlení v lodi.
Ze salonu vede několik dveří – na WC a do kajut. Kajuty jsou velké pro 2 osoby se skromným úložným prostorem a nachází se na přídi, na zádi lodi a někdy je na lodi i palandová kajuta podélně se salonem. Často jsou pod spacími prostory uloženy lodní baterie nebo nádrže s pitnou vodou. Počítejte s tím, že prostor v kajutě, když se půjdete třeba převléknout, je pohodlný tak pro jednu osobu. Co se spaní týče, tak šířka kajut nebývá problém a do příďové kajuty na přehradě je možné naskládat 4 děti ve věku 5-8 let.
Jelikož se s prostorem na lodi šetří, tak je třeba sbalit si do měkkého zavazadla, nikoliv do skořepinového kufru. Ten by totiž nemusel najít místo pro uložení během plavby. Každý volný prostor na lodi se konstruktéři snaží využít pro uložení součástí lodi nebo pro vytvoření úložného prostoru pro posádku. Je zde tedy množství menších skříněk, poliček, přihrádek, kam se vejde oblečení nebo lodní zásoby, ale ty kufry, ty jsou problém.
Toaleta na lodi na manuální – opět je to na menší lodi spíše menší prostor, kde je WC a umyvadlo. Sprcha je řešena vytahovacím koncem z kohoutku umyvadla. Toaleta se splachuje pumpováním vody přímo z přehrady a někdy to může být i trochu makačka.
Mezi velké výrobce plachetnic patří třeba společnost Bavaria a na jejich stránkách je možné si prohlédnout půdorys a produktové fotografie lodi. Když si ale loď půjčíme u charterové společnosti, čekejte pravděpodobněji základní výbavu a ne takový nablýskaný luxus, který je právě na produktových fotkách.
Když to shrneme, přirovnala bych komfort vnitřních prostor lodi třeba ke karavanu. Jen místo po souši cestujeme po vodě.