Přihlásili jste se na plavbu, a co teď? Nejprve bude potřeba zjistit, jaké jsou požadavky na doklady v zemi, kam se chystáme. Jedná se o zemi v EU? Super, tam nám bude stačit občanský průkaz a nejspíš nám tam bude platit i zdravotní pojištění. Mimo EU už to ale bude o něco složitější a navíc se chystáme na plachetnici, což je často bráno jako rizikový sport.
Pojďme se tedy podívat, na co je dobré ještě před odletem pamatovat a co po vás nejspíš bude chtít kapitán.
Plujeme v zemi Evropské unie
-
občanský průkaz – ten budeme potřebovat pro vstup do země a je dobré zkontrolovat jeho platnost. Taky bude číslo dokladu požadovat kapitán do tzv. crew listu (viz dále)
-
pojištění – i v rámci EU je dobré si zajistit cestovní pojištění a při jeho výběru se zajímat, zda jachting náhodou není v nějaké příplatkové kategorii. Já osobně pro tyhle účely mám celoroční pojištění od UNIQA.
Plujeme mimo EU (Skotsko, Turecko, africké pobřeží či další exotické destinace)
-
cestovní pas – občanka nám tady stačit nebude, potřebujeme cestovní pas a je dobré zkontrolovat jeho platnost. Taky bude číslo dokladu požadovat kapitán do tzv. crew listu. Některé země mohou požadovat, aby platnost dokladu končila třeba až půl roku po konci plánované cesty, pokud se tedy chystáte do neznámé destinace, požádejte svého kapitána o detailní informace.
-
vízum – USA, Filipíny a další vyžadují víza, zkontrolujte si, zda je nepožaduje vaše destinace a včas si je zajistěte, bude-li to třeba.
-
pojištění – cestovní pojištění které bude platit mimo Evropskou unii a při jeho výběru se zajímat, zda jachting náhodou není v nějaké příplatkové kategorii. Já osobně pro tyhle účely mám celoroční pojištění od UNIQA. Také pozor, některé pojišťovny rozdělují EU, Evropu, Svět a některé to mají úplně jinak. Věnujte tedy pozornost svému výběru a případně jej konzultujte s kapitánem ještě před plavbou.
Co bude chtít vědět kapitán a proč aneb zpracování osobních údajů
-
kapitán musí před plavbou dodat charterové společnosti tzv. crew list. To je seznam posádky včetně adresy, data a místa narození, národnosti a čísla OP/cestovního pasu. Ještě před plavbou vás požádám o dodání těchto údajů.
-
crew list je oficiální dokument, který charterová společnost předává na přístavní policii (port police). Je to doklad, který bezpečnostním a záchranným složkám říká, kdo na té lodi v daném termínu je, včetně počtu osob. Podobně jako je seznam cestujících v letadle.
-
stravovací diety, alergie – na lodi se často vaří hromadně, je proto nutné nahlásit potravinové alergie kapitánovi, velmi doporučuji se ale podělit s celou posádkou, ať vám omylem v dobré víře někdo neokoření omáčku chilli, když jste na něj alergičtí. Před plavbou se plánuje nějaký základní jídelníček a nákupní seznam. Pokud tedy máte specifickou dietu, řešte ji s kapitánem (s Efkou) a domluvte se na vhodném stravování během plavby.
-
zdravotní stav, zdravotní omezení – berete pravidelně nějaké léky? Máte fobie? Máte jakékoliv zdravotní omezení? Řekněte o tom svému kapitánovi. Klidně soukromě a proberte, zda je pro vás ve vašem zdravotním stavu plavba vhodná. Kapitán může upravit plán plavby tak, aby pro vás byla komfortní. Bude vědět, které úkony po vás třeba s ohledem na váš stav chtít a které ne. A také se vás vyptá, co dělat když.
-
vaše zkušenosti – jedete na plachetnici poprvé? Ničeho se nebojte a řekněte o tom svému kapitánovi. Máte naopak nějaké ty plavby již za sebou? Paráda, i tuhle informaci kapitán uvítá. Pokud nebudete požádáni o toto info ještě před plavbou, proběhne nejspíše seznamovací kolečko na lodi ještě před vyplutím. Pro práci s posádkou je totiž užitečné mít přehled, kdo s námi je na jedné lodi a jaké jsou představy jednotlivých účastníků o tom, co je v následujícím týdnu čeká.
Tak teď už jen snad zkontrolovat, že máme za plavbu zaplaceno, koupené letenky na správný termín, případně zajištěné ubytování před/po plavbě a hurá za dobrodružstvím!